-
Panele na podczerwień - jak to właściwie działa?
Postaramy się w tym artykule podać pełne kompendium wiedzy. Ogrzewanie na promienie podczerwone jest interesującą alternatywą dla osób poszukujących niższych kosztów za media i zwolenników „zielonej energii”. Jakie jeszcze są zalety paneli na podczerwień? Jak to działa i czy jest bezpieczne?
Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie działania promienników podczerwieni.
Promieniowanie podczerwone – co to właściwie jest?
Słowo promieniowanie w potocznym rozumieniu ma wydźwięk pejoratywny. A niesłusznie, bo choć kojarzy się z radioaktywnością i chorobami popromiennymi, nijak ma się do rzeczywistości.
Wszystko co nas otacza emituje promieniowanie. Również słońce, które jest jednocześnie źródłem życia na ziemi.
Słońce przynosi ziemi światło i ciepło. Dzieje się tak dzięki promieniom widzialnym i niewidzialnym dla ludzkiego oka.
Promieniowanie widzialne jest odpowiedzialne za postrzeganie kolorów, a niewidzialne, pozostające poniżej spektrum, w obszarze czerwonym, energię cieplną.
Na tej samej zasadzie działają panele grzewcze na podczerwień.
Promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce i promienniki podczerwieni wpływa bezpośrednio na obiekty pozostające w jego zasięgu.
Dlaczego zwracamy na to uwagę?
Wykorzystanie w ogrzewaniu podczerwieni pozwala uniknąć zjawiska konwekcji.
Czym zatem jest konwekcja?
Z konwekcją wszyscy mamy do czynienia od najmłodszych lat. Jest to bowiem nic innego, jak cyrkulacja powietrza w celu rozprowadzenia ciepła.
Grzejniki pod parapetami czy usytuowane w podłodze ogrzewające nasze domy i mieszkania w sezonie jesienno-zimowym, działają na zasadzie konwekcji. Ciepłe masy powietrza unoszące się znad kaloryfera, przemieszczają się po pokoju.
Najbliżej grzejnika jest najcieplej, a im dalej od okna, tym chłodniej.
Wszyscy również znamy uczucie zimna w stopy i nadmiernie rozgrzanego powietrza pod sufitem, wszak ciepło ucieka do góry!
Przykrym skutkiem ogrzewania konwekcyjnego jest unoszący się wciąż w pomieszczeniu kurz i alergeny drażniące układ oddechowy. Suche powietrze przeszkadza spać w nocy, stąd też popularność nawilżaczy powietrza w sezonie grzewczym.
Jedną z przyczyn częstych w tym okresie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych jest, oprócz wirusów, zaburzona wilgotność powietrza. Przesuszone śluzówki łatwo bowiem ulegają uszkodzeniu i szybciej poddają się atakującym je patogenom. Jeśli nie ogrzewanie konwekcyjne, to co?
Jak uzyskać zdrowe ciepło w domu?
Panele na podczerwień ogrzewają przedmioty przebywające w ich zasięgu: ludzi, zwierzęta domowe, meble, ściany. Promienie podczerwone nie wpływają na temperaturę powietrza bezpośrednio, a pośrednio. Powietrze nabiera ciepła dopiero, gdy obiekty ogrzewane przez promiennik (lub słońce) oddadzą część na zewnątrz.
Powietrze pozostaje chłodniejsze o kilka stopni bez utraty komfortu cieplnego dla osób przebywających w pokoju. Niższa temperatura to również wyższa wilgoć i wyraźna ulga przy oddychaniu.
Ogrzane podczerwienią ściany lepiej izolują od zewnętrznej temperatury i nie są narażone na grzyby i pleśń.
Użytkownicy odczuwają przyjemne, kojące ciepło, niezależnie od miejsca w pokoju. Całe pomieszczenie jest bowiem ogrzane równomiernie.
Zielona energia
Ogrzewanie IR, infrared (z łaciny: infra, czyli poniżej, a angielskiego: red: czerwony) nazywane jest ekologicznym, zieloną energią.
Panele na podczerwień nie wymagają pieca i spalania węgla czy koksu, gazu ziemnego i drewna. Nie wyrzucają w atmosferę ton odpadów. Nie powodują smogu.
Przetwarzają niewielkie ilości energii elektrycznej na energię cieplną.
Wystarczy dostęp do gniazdka, wiertarka i poziomica – i ogrzewanie zamontowane!
Panele na podczerwień można zamontować w każdym pomieszczeniu wyposażonym w prąd elektryczny.