-
Montowanie paneli na podczerwień?
Jedną z bezdyskusyjnych zalet ogrzewania promieniami podczerwonymi jest niezwykła prostota montażu promiennika. Co jest potrzebne do zamontowania paneli na podczerwień? Jak je powiesić, by działały optymalnie? Zapraszam do krótkiego poradnika!
Zasada działania paneli na podczerwień
Kilka słów wstępu, by przybliżyć zasadę działania paneli na podczerwień. Ogrzewanie na promieniowanie podczerwone najkrócej i najprościej można porównać do działania promieni słońca na skórę człowieka.
Ciało człowieka jest zbudowane w 60 – 70 % z wody. Promieniowanie słoneczne emitowane przez świetlistą gwiazdę z nieboskłonu, dociera do nas w formie dwóch rodzajów fal: widzialnych, dzięki którym cieszymy się widokiem kolorów oraz niewidzialnych, przynoszących ziemi ciepło. Zakres fal niewidzialnych znajduje się poniżej (infra z łaciny: poniżej) percepcji ludzkiego oka, w obszarach widma czerwonego. Stąd też powstała powszechnie używana nazwa promieniowania podczerwonego – IR, infrared lub infrarot.
Promieniowanie podczerwone podgrzewa bezpośrednio cząsteczki wody znajdujące się pod skórą, a nie otaczające nas powietrze.
Powtórzymy jeszcze raz, gdyż to szczególnie ważne: promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce działa w pierwszej kolejności na obiekty pozostające w jego zasięgu, a nie na powietrze.
Czemu ten fakt jest tak istotny?
Ponieważ stanowi zasadniczą przewagę nad konwencjonalnym ogrzewaniem grzejnikami.
Tradycyjny kaloryfer ogrzewa swym ciepłem masy powietrza wokół siebie, które wraz z chmurą kurzu z czeluści grzejnika wędrują poprzez całe pomieszczenie roznosząc ciepło i drażniące układ oddechowy drobinki.
Efekt?
-
Zimne stopy, a rozgrzana głowa - gorące powietrze gromadzi się pod sufitem, a przy podłodze ma dużo niższą temperaturę
-
Nierównomierne rozłożenie temperatury w pokoju - przy kaloryferze gorąco, a im dalej, tym zimniej
-
Ciągła cyrkulacja mas powietrza, a co za tym idzie kurzu i alergenów
-
Wysuszone powietrze, czyli drapanie w gardle, uczucie suchości w górnych drogach oddechowych, choroby sezonowe, brak komfortu podczas snu
-
Pleśń i grzyb za meblami na ścianach, gdyż nie dochodzi tam ciepło bijące od kaloryfera
Jakie są zalety ogrzewania panelami na podczerwień? H2
Ogrzewanie na promienie podczerwone działa na zasadzie zamiany energii elektrycznej w ciepło.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, promieniowanie podczerwone podgrzewa obiekty pozostające w ich zasięgu.
Z tego powodu unikamy zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza w celu ogrzania pomieszczenia.
-
Temperatura w pokoju jest o kilka stopni niższa, co nie ma wpływu na komfort cieplny osób przebywających w pomieszczeniu
-
Niższa temperatura to wilgotniejsze powietrze, a ten pozytyw szybko odnotowują osoby cierpiące z powodu wysuszonego układu oddechowego
-
Niższa temperatura oznacza realne niższe koszty ogrzewania
-
Cząsteczki kurzu i roztoczy nie wędrują wciąż w pomieszczeniu, co nie przysparza cierpienia alergikom
-
Brak kosztów wynikających z układania instalacji grzewczej
-
Brak kominów, pieców i spalania paliw kopalnianych (gazu, węgla, drewna), a co za tym idzie, czystsze powietrze i mniejszy smog
-
Niewielkie rozmiary promienników
-
Możliwość estetycznego zamaskowania paneli grzewczych
-
Prostota montażu
Na ostatnim punkcie zatrzymamy się trochę dłużej.
Jak zamontować panele na podczerwień?
Panele na podczerwień można zamontować na każdej płaskiej powierzchni ścian czy sufitu. Promienniki mogą imitować lustra, obrazy lub estetyczne fotografie. Jedynym warunkiem jest zapewnienie dostępu do gniazdka elektrycznego lub położenie kabli wewnątrz murów.
Montaż paneli na podczerwień jest równy łatwy, co powieszenie obrazu na ścianie. Wystarczy umiejętność posługiwania się wiertarką, poziomicą i wkręcania kołków w wywiercony otwór.
W wybranym miejscu zaznaczamy za pomocą poziomicy miejsca na wywiercenie dziur pod kołki. Można skorzystać z wyciętego w kartonie szablonu, by lepiej zobrazować wygląd paneli na ścianie.
Wiercimy otwory, wkręcamy załączone przez producenta kołki i wieszamy panel. Praca wykonana!
Teraz wystarczy podłączyć do prądu i można cieszyć się z prywatnego słońca w pokoju.