-
Działanie promienników podczerwieni?
Panele grzewcze na podczerwień coraz częściej zastępują konwencjonalne kaloryfery. Jakie są zalety ogrzewania na promienie podczerwone? Jak działa promiennik podczerwieni? Czy grzejniki na podczerwień są bezpieczne? W dalszej części artykułu pomożemy Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
W promieniach słońca…
Panele grzewcze na podczerwień bazują na podobnej zasadzie co żarówka starszego typu lub promienie słoneczne.
Zacznijmy jednak od żarówki.
Czy pamiętacie Państwo lampy starszego typu, z epoki przed ledami i żarówkami energooszczędnymi? Dawały one równie dużo światła co ciepła.
Można było ogrzać się przy czytaniu książki, choć funkcja grzewcza występowała całkowicie mimochodem.
Ciepło promieniujące od żarówek było wykorzystywane do ogrzewania kurcząt na fermach, w ogrodach zoologicznych, by zapewnić optymalne warunki gadom preferującym ciepło lub noworodków w inkubatorach.
Pierwowzorem żarówek jest oczywiście słońce. Świetlista gwiazda nad naszymi głowami przynosi na ziemię fale światła oraz ciepła.
Słońce emituje promieniowanie widzialne dla ludzkiego oka i niewidzialne. Fale widzialne pozwalają rozróżniać barwy, a niewidzialne, pozostające poniżej możliwości optycznych człowieka, w obszarach podczerwonych, ciepło.
Promieniowanie podczerwone nazywane jest często infrared. Nazwa pochodzi od połączenia słów łacińskich i angielskich. Infra znaczy po łacinie: poniżej, a red oznacza kolor czerwony po angielsku.
Na ziemię docierają trzy rodzaje fal infrared o różnych długościach:
-
Promienie podczerwone bliskie – NIR near infrared
-
Promienie podczerwone średnie – MIR medium infrared
-
Promieniowanie podczerwone dalekie FIR far infrared
Czy promieniowanie podczerwone jest bezpieczne dla ludzi?
Promieniowanie podczerwone bliskie NIR może być szkodliwe dla człowieka. Stąd też osoby pracujące w warunkach promieniowania podczerwonego bliskiego, powinny być zabezpieczone ubraniem ochronnym i goglami. Promieniowanie podczerwone bliskie może oparzyć skórę i uszkodzić wzrok.
W produkcji paneli grzewczych wykorzystuje się wyłącznie promienie podczerwone dalekie FIR, które nie stanowią dla ludzi zagrożenia.
Promieniowanie podczerwone dalekie można porównać do emisji promieniowania lodówki czy telewizora.
Warto wspomnieć, że każdy obiekt, również ludzie, emitują promieniowanie podczerwone.
Jak działa promiennik podczerwieni?
Zanim wyjaśnimy zasadę działania promiennika podczerwieni, skupmy się na tradycyjnych kaloryferach, które znamy od dzieciństwa.
Okres grzewczy w naszym klimacie zaczyna się wraz z nadejściem jesiennych chłodów i trwa do wiosny. Wszyscy znamy to uczucie, gdy w końcu kaloryfery zaczynają grzać, a w pokoju pojawia się chmura kurzu. Drażniące nos drobinki unoszą się w powietrzu i powodują kichanie, wysychanie śluzówek oraz wzrost infekcji górnych dróg oddechowych. Dla alergików czułych na kurz zaczyna się trudny czas.
Dlaczego kurz pozostający do tej pory w uśpieniu, zaczyna wirować i przeszkadza w oddychaniu?
Z powodu zjawiska konwekcji.
Kaloryfery ogrzewają swym ciepłem powietrze bezpośrednio je otaczające. Ciepłe masy powietrza wraz z drobinkami kurzu unoszą się, gdyż są lżejsze od zimnych fal. Ciepło z grzejników gromadzi się pod sufitem, a następnie popychane przez kolejne ogrzane fale powietrza, opada schłodzoną falą po najbardziej oddalonej od kaloryfera ścianie.
Zimna masa powietrza przesuwa się tuż nad podłogą i wraca do punktu wyjścia, czyli do grzejnika. Cały proces rozpoczyna się od nowa.
Konwekcja to ruch materii (w tym gazów) związany z różnicami temperatur. Osoby przebywające w pomieszczeniu ogrzewanym metodą konwekcyjną, odczuwają wirowanie drobinek kurzu, co podrażnia układ oddechowy i niekorzystnie wpływa na alergików.
Powietrze ogrzewane kaloryferem jest suche oraz, co ważniejsze, rozkłada swe ciepło nierównomiernie po pokoju. Najbliżej grzejnika jest najcieplej, a im dalej, tym temperatura spada.
Jesteśmy przyzwyczajeni do dyskomfortu związanego z sezonem grzewczym. Czy można bowiem inaczej ogrzać dom?
Rozwiązaniem są promienniki podczerwieni.
Panele na promienie podczerwone nie podgrzewają powietrza, a działają bezpośrednio na obiekty pozostające w ich zasięgu. Powietrze podgrzewa się w wyniku ogrzania przez ciepłe ciała ludzi i sprzęty w pomieszczeniu. Masy powietrza wraz z kurzem nie wędrują stale drażniąc układ oddechowy i nie powodują przesuszania śluzówek.
Podobnie działają promienie słoneczne. Promieniowanie podczerwone dociera do skóry człowieka, przenika przez nią i oddziałuje na cząsteczki wody, z jakiej jest zbudowana. To dlatego sprawia nam przyjemność wystawianie twarzy w stronę słońca w mroźny dzień. Powietrze jest zimne, lecz nasza skóra odbiera ciepło bijące ze słońca.
Panele grzewcze w pomieszczeniu emitują ciepło bezpośrednio na przedmioty w ich zasięgu. Podgrzewają równomiernie mury, czym podnoszą izolację przed zimnem z zewnątrz. Zapobiegają powstawaniu pleśni i grzybów, nawet za meblami.
Powietrze w pomieszczeniu pozostaje o kilka stopni chłodniejsze, a co za tym idzie, wilgotniejsze. Koszty ogrzewania dzięki temu spadają, a komfort oddychania się podnosi.